Apel lansat – depuneri 28 septembrie–28 octombrie 2026

Investiții pentru modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2

Apel lansat pentru microîntreprinderile din Nord-Est: depuneri 28 septembrie–28 octombrie 2026, grant 100.000–300.000 EUR și prag minim 70 de puncte.

Verifică firma și investiția pentru Apelul 2 Vezi ce date pregătești

Ghidul final este publicat. Analiza orientativă verifică regiunea, CAEN-ul, punctajul, bugetul și documentele înainte de deschiderea MySMIS.

Reper vizual pentru Modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2 Compoziție simbolică pentru domeniul programului și traseul de verificare: solicitant, investiție, buget și sursă oficială. Reper vizual pentru Modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2 Compoziție simbolică pentru domeniul programului și traseul de verificare: solicitant, investiție, buget și sursă oficială.

Statut: Apel lansat – depuneri 28 septembrie–28 octombrie 2026. Simulatorul este orientativ și reproduce grila finală publicată la 27.08.2026. Punctajul oficial, eligibilitatea și finanțarea sunt stabilite exclusiv de AM PR Nord-Est în evaluare și în limita bugetului.

Cine poate aplica
întreprinderi mici și mijlocii (IMM) și microîntreprinderi
Grant / valoare
100.000 EUR/proiect–300.000 EUR/proiect; buget 20.370.738,4 EUR
Intensitate / contribuție
intensitate 90% (maximum din cheltuielile eligibile); Minimum 10% din cheltuielile eligibile, plus toate cheltuielile neeligibile; o contribuție eligibilă mai mare este punctată.
Perioadă de depunere / termen
Verificat la

Sursă oficială: Ghidul final și anexele publicate la 27.08.2026; cod apel PR/NE/2026/P1/RSO1.3/2/1, Autoritatea de Management pentru Programul Regional Nord-Est. Ultima actualizare relevantă: .

Hartă de parcurgere

De la eligibilitate la punctaj, pe ghidul final

Ghidul final a fost publicat la 27 august 2026. Pagina reunește condițiile de acces, cheltuielile, documentele obligatorii și simulatorul construit după Anexa 10.

  • Depuneri28.09–28.10.2026
  • Grant100.000–300.000 EUR
  • Contribuțieminimum 10%
  • Prag minim70 puncte

Investiții pentru modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2, cod PR/NE/2026/P1/RSO1.3/2/1, este apelul competitiv al Programului Regional Nord-Est pentru dezvoltarea capacității tehnice și organizaționale a microîntreprinderilor. Cererile se transmit exclusiv prin MySMIS2021 în perioada 28 septembrie 2026, ora 14:00–28 octombrie 2026, ora 14:00.

Răspuns direct: bugetul apelului este de 20.370.738,40 EUR, finanțarea nerambursabilă este între 100.000 și 300.000 EUR, contribuția proprie eligibilă este de minimum 10%, iar pragul minim este 70 de puncte. Atingerea pragului nu garantează finanțarea: proiectele sunt ierarhizate descrescător și contractate în limita alocării.

Ce urmărește apelul

Apelul finanțează modernizarea unei activități economice prin creșterea sau diversificarea capacității de producție ori prestări servicii, introducerea de tehnologii noi și automatizare. Proiectul trebuie să arate o schimbare operațională verificabilă, nu doar o listă de achiziții.

  • dezvoltarea sau diversificarea capacității de producție ori prestări servicii;
  • implementarea de tehnologii noi și automatizarea proceselor;
  • marketing, branding și digitalizare pentru valorificarea produselor sau serviciilor;
  • crearea și menținerea de locuri de muncă, punctată distinct în grila finală.

Finanțare: grant și intensitate

Buget apel
20.370.738,40 EUR
Grant / proiect
100.000–300.000 EUR
Intensitate maximă
90% din eligibil
Contribuție proprie
minimum 10% + neeligibil

Ajutorul se acordă în regim de minimis. Totalul ajutoarelor de minimis pentru întreprinderea unică, inclusiv sprijinul solicitat prin apel, nu poate depăși 300.000 EUR într-o perioadă de 3 ani. Conversia în lei folosește cursul InforEuro din august 2026: 1 EUR = 5,2434 lei.

Contribuția proprie mai mare de 10% este punctată: între 10% și 30% se aplică formula 0,3 × CS% − 3, iar de la 30% se acordă maximum 6 puncte.

Eligibilitate: solicitant, regiune, cod CAEN

Solicitantul trebuie să îndeplinească simultan condițiile din ghidul final. Încadrarea ca microîntreprindere se calculează și cu datele întreprinderilor partenere sau legate, potrivit Legii nr. 346/2004.

Firma

  • societate constituită în baza Legii nr. 31/1990;
  • maximum 9 salariați medii și cifră de afaceri anuală netă sau active totale de maximum 2 milioane EUR, după agregarea datelor relevante;
  • înființată cel târziu la 3 ianuarie 2025 și cu cel puțin un an fiscal integral de activitate;
  • profit din exploatare pozitiv la 31 decembrie 2025 și minimum un salariat mediu în 2025;
  • fără activitate suspendată în 2025 și în anul 2026 până la depunere.

Regiunea și spațiul

  • sediul social și investiția sunt în Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava sau Vaslui, în mediul urban ori rural;
  • dacă sediul social nu este încă în Nord-Est, solicitantul își asumă înregistrarea lui în regiune până la prima plată a ajutorului;
  • spațiul este adecvat, are suprafața și utilitățile necesare, nu este ocupat de alți utilizatori și are acces direct;
  • dreptul asupra imobilului acoperă implementarea și perioada de durabilitate de 3 ani.

Cod CAEN: fiecare clasă CAEN Rev. 3 vizată trebuie să apară în Anexa 5. Pentru mai multe coduri, activitățile trebuie să se completeze, iar codul predominant este cel cu cea mai mare pondere valorică. Codul poate fi autorizat și ulterior depunerii, dar cel târziu înaintea începerii activității autorizate din proiect. Includerea unui cod neeligibil conduce la 0 puncte la subcriteriul 1.1 și la respingere.

Activități și cheltuieli eligibile

Achiziția de echipamente, utilaje, instalații, mobilier, birotică ori echipamente informatice încadrate ca mijloace fixe este obligatorie. Un proiect format numai din regenerabile, active necorporale, marketing, branding, digitalizare sau lucrări de modernizare care nu necesită autorizare nu este eligibil.

ComponentăCe poate includeLimită / condiție
Active corporaleEchipamente tehnologice, utilaje, instalații de lucru, mobilier, IT și birotică de natura mijloacelor fixe.Obligatorii în proiect; mijloacele de transport sunt excluse, cu excepția clasei 2.3.6.
LucrăriConstruire, extindere sau modernizare a spațiilor de producție / servicii și utilități aferente.Deviz general; drepturi reale mai restrictive pentru lucrările supuse autorizării.
RegenerabilePanouri fotovoltaice, sisteme solare termice, pompe de căldură și soluții similare.Pentru eficientizarea activității finanțate; nu pot forma singure proiectul.
Active necorporale și digitalizareBrevete, licențe, mărci, software, magazin online și alte drepturi similare.Trebuie corelate cu valorificarea produselor sau serviciilor.
Marketing și brandingAnaliză de piață, promovare, distribuție, social media, strategie și identitate de brand.Servicii direct legate de obiectivele proiectului.
Cheltuieli indirecteConsultanță, proiectare, audit, comunicare, avize, taxe și alte costuri prevăzute.Rată forfetară de maximum 7% din costurile directe eligibile.

Sunt neeligibile, între altele, echipamentele second-hand, autovehiculele și mijloacele de transport exceptând clasa 2.3.6, costurile peste plafoane, contribuția în natură și cheltuielile realizate înainte de depunere, cu excepțiile de pregătire expres prevăzute în ghid. Investiția nu trebuie demarată înainte de depunere: începerea lucrărilor sau o comandă fermă de bunuri o face neeligibilă.

Cum se calculează punctajul

Grila finală are 100 de puncte, distribuite în trei criterii: 23 de puncte pentru contribuția proiectului la obiectivul priorității, 64 de puncte pentru calitate, maturitate și sustenabilitate și 13 puncte pentru buget. Pragul minim de calitate este 70 de puncte.

Subcriterii calculabile înainte de depunerePunctaj maximPrincipiul de calcul
1.1 Domeniul CAEN Rev. 3102–10 puncte după categoria din Anexa 5; cod neeligibil = respingere.
1.2 Locuri de muncă noi103 locuri = 10; 2 locuri = 5; 0 sau 1 = 0.
1.3 Județ sediu + implementare3Botoșani/Vaslui = 3; Bacău/Neamț/Suceava = 2; Iași = 0.
2.3 Contribuția proprie6 puncte10% = 0; între 10% și 30%: 0,3 × CS% − 3; minimum 30% = 6.
2.4 AFN / cifra de afaceri10≤ 0,5 = 10; între 0,5 și 3: 12 − 4 × raport; ≥ 3 = 0.
2.5 Profitabilitate7RP = profit net / cifra de afaceri × 100; până la 6% se aplică formula grilei.
2.6 Solvabilitate generală7RSG = active totale / datorii totale; maximum de la RSG ≥ 2.
2.7–2.10 Istoric, evoluție și ocupare22Vechime, creșterea cifrei de afaceri, salariați existenți și angajare incluzivă.

De ce simulatorul adaugă separat 25 de puncte? ADR Nord-Est precizează că instrumentul oficial de autoevaluare alocă automat 25 de puncte celor șase subcriterii care nu pot fi stabilite obiectiv înainte de depunere: 2.1, 2.2 și 3.1–3.4. Aceste puncte sunt exclusiv estimative și nu reprezintă punctaj garantat.

Anexa 10 · grila finală din 27.08.2026

Simulator de punctaj Apel 2 microîntreprinderi

Completează datele care vor fi verificate în cerere și în baza ANAF. Calculul rulează local în browser; datele introduse nu sunt trimise către FABER sau către ADR Nord-Est.

1. Activitate, localizare și locuri de muncă
Simulatorul verifică automat toate codurile din Anexa 5.
2. Finanțare și date ANAF
3. Filtre de eligibilitate și respingere

Proces și calendar

Apelul este competitiv și are termen-limită. Toate cererile depuse în intervalul oficial sunt evaluate, apoi ierarhizate descrescător după punctaj. Ordinea evaluării este randomizată și nu influențează punctajul ori accesul la finanțare.

  1. 27 august 2026. Publicarea ghidului final și a celor 20 de anexe.
  2. 28 septembrie 2026, ora 14:00. Deschiderea depunerii în MySMIS2021.
  3. 28 octombrie 2026, ora 14:00. Închiderea apelului.
  4. Evaluare. Punctajul se stabilește după Anexa 10; clarificările sunt un drept, nu o obligație a AM.
  5. Ierarhizare și contractare. Proiectele de minimum 70 de puncte intră în ordine descrescătoare, în limita bugetului disponibil.

La punctaje egale, departajarea se face succesiv după: cel mai mic raport AFN/cifră de afaceri, cea mai mare rată a profitabilității și, în final, ordinea depunerii.

Documente obligatorii la depunere și contractare

Lipsa unei anexe obligatorii sau depunerea unui document necompletat conduce la respingere și nu poate fi remediată ulterior prin clarificări.

La depunere

  • Declarația unică – Anexa 2, semnată de reprezentantul legal;
  • devizul general, întocmit sau actualizat cu cel mult 12 luni înainte, pentru proiectele cu lucrări;
  • Anexa 8 – lista de lucrări, echipamente, dotări și servicii, corelată cu bugetul;
  • minimum două surse distincte și verificabile pentru fiecare element de cost, cu excepțiile justificate;
  • Declarația privind ajutoarele de stat și de minimis – Anexa 9;
  • toate documentele necesare demonstrării criteriilor de punctaj.

La contractare

  • actele privind dreptul asupra imobilului și, după caz, extrasul de carte funciară;
  • certificat de urbanism / autorizație de construire sau adresă a primăriei pentru lucrări fără autorizare;
  • Declarația de încadrare IMM și calculul întreprinderilor partenere / legate;
  • Anexa 14 – verificarea întreprinderii în dificultate;
  • certificate fiscale, cazier fiscal, actul reprezentantului legal și documentul emis de autoritatea de mediu;
  • documentele de imunizare climatică, atunci când sunt aplicabile.

Criterii eliminatorii și riscuri

Un total de peste 70 de puncte nu salvează un proiect care primește 0 la unul dintre cazurile eliminatorii prevăzute expres de grilă.

  • 1.1: cod CAEN neinclus în Anexa 5;
  • 1.3: cel puțin un loc de implementare în afara regiunii Nord-Est;
  • 2.1: lipsa unei anexe obligatorii sau anexă necompletată;
  • 2.7.f: întreprindere înființată după 3 ianuarie 2025;
  • 2.9.e: întreprindere fără salariați în 2025;
  • 3.3: flux de numerar net cumulat negativ în oricare dintre cei 3 ani analizați.

În plus, proiectul poate deveni neeligibil dacă nu respectă plafonul de minimis, contribuția minimă, condițiile privind profitul din exploatare și suspendarea activității, dreptul asupra spațiului, includerea mijloacelor fixe corporale sau interdicția de a demara investiția înainte de depunere.

Surse oficiale consultate
  • Ghidul final și anexele Apelului 2
    Instituție
    AM PR Nord-Est
    Tip document
    ghid final și 20 de anexe
    Publicat
    Verificat

    Arhiva oficială conține ghidul aprobat, grila de evaluare tehnică și financiară (Anexa 10), lista domeniilor CAEN eligibile (Anexa 5) și modelele obligatorii.

  • Pagina oficială – Investiții pentru modernizarea microîntreprinderilor, Apel 2
    Instituție
    ADR Nord-Est
    Tip document
    pagină oficială a apelului
    Verificat

    Sursa de control pentru codul apelului, bugetul disponibil, calendarul MySMIS și eventualele corrigendumuri sau clarificări ulterioare.

  • Instrumentul oficial de autoevaluare ADR Nord-Est
    Instituție
    ADR Nord-Est
    Tip instrument
    autoevaluare online
    Verificat

    Poate acorda automat cele 25 de puncte aferente criteriilor calitative, pe baza răspunsurilor și documentelor încărcate; rezultatul nu garantează menținerea punctajului la evaluarea oficială.

Întrebări frecvente despre Apelul 2
Este deschis apelul pentru modernizarea microîntreprinderilor?

Nu încă. Apelul este lansat, iar cererile se depun în MySMIS2021 între 28 septembrie 2026, ora 14:00, și 28 octombrie 2026, ora 14:00.

Care sunt valoarea grantului și bugetul apelului?

Ajutorul nerambursabil solicitat poate fi între 100.000 și 300.000 euro. Alocarea apelului este de 20.370.738,40 euro, iar plafonul de minimis este de 300.000 euro pentru întreprinderea unică, calculat pe perioada ultimilor 3 ani.

Ce contribuție proprie este necesară?

Solicitantul asigură minimum 10% din cheltuielile eligibile, plus toate cheltuielile neeligibile. O contribuție eligibilă mai mare crește punctajul până la maximum 6 puncte la o contribuție de cel puțin 30%.

Cine poate solicita finanțarea?

Pot aplica societăți constituite în baza Legii nr. 31/1990 care se încadrează ca microîntreprinderi, au desfășurat cel puțin un an fiscal integral, au fost înființate cel târziu la 3 ianuarie 2025 și îndeplinesc condițiile financiare, de personal, CAEN și localizare din ghid.

Unde trebuie realizată investiția?

Locul de implementare trebuie să fie în mediul urban sau rural din județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava ori Vaslui. O investiție în afara Regiunii Nord-Est este criteriu de respingere.

Care este punctajul minim?

Pragul este de 70 de puncte. Atingerea lui nu garantează finanțarea: toate proiectele conforme sunt evaluate și apoi ierarhizate descrescător în limita alocării, cu criterii de departajare prevăzute în ghid.

Cum se obțin cele 25 de puncte pentru criteriile calitative?

ADR Nord-Est pune la dispoziție o autoevaluare online pentru criteriile 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 3.3 și 3.4. Cele 25 de puncte pot fi acordate automat pe baza răspunsurilor și documentelor încărcate, dar sunt reverificate în evaluarea oficială.

Ce documente nu pot lipsi la depunere?

Printre documentele obligatorii se află Declarația unică – Anexa 2, devizul general pentru proiectele cu lucrări, centralizatorul și cele două surse de preț pentru fiecare cost – Anexa 8, declarația de minimis – Anexa 9 și documentele care justifică punctajul. Ghidul precizează că lipsa anexelor obligatorii nu poate fi remediată ulterior.

Apel lansat · depuneri 28.09–28.10.2026

Calculează punctajul și verifică filtrele eliminatorii ale Apelului 2

Ghidul final este publicat. Prima analiză urmărește încadrarea firmei, CAEN-ul Rev. 3, localizarea, datele ANAF, contribuția proprie și documentele care susțin punctajul.

  1. 1
    Firma și regiuneaMicroîntreprindere, sediu social și loc de implementare în Nord-Est, minimum un salariat și profit din exploatare pozitiv.
  2. 2
    CAEN și punctajCod CAEN Rev. 3 din Anexa 5, date ANAF 2023–2025 și criterii eliminatorii.
  3. 3
    Buget și documenteGrant 100.000–300.000 EUR, contribuție proprie, cash-flow, anexele obligatorii și două surse de preț.

Simulatorul este orientativ; atingerea punctajului minim nu garantează finanțarea. Punctajul oficial, eligibilitatea și ierarhizarea sunt stabilite exclusiv de AM PR Nord-Est.

Solicită verificare eligibilitate pentru Apel 2

Trimite datele firmei, codul CAEN, localitatea investiției și lista de achiziții. Te ajutăm să clarifici eligibilitatea, bugetul, documentele lipsă și pașii de pregătire.

Verificat la .

Actualizat editorial la . Publisher: FABER – Atelier de Consultanță.

Sursa oficială: Autoritatea de Management pentru Programul Regional Nord-Est — Ghidul final și anexele publicate la 27.08.2026; cod apel PR/NE/2026/P1/RSO1.3/2/1.

Vezi modificările.

Istoric editorial
  1. — Statutul Modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2 a fost reverificat în sursa oficială; nu a fost identificată o schimbare editorială substanțială suplimentară.
  2. — Pagina a fost actualizată integral după ghidul final publicat la 27.08.2026: statut, calendar, buget, eligibilitate, cheltuieli, documente și grila de punctaj.
  3. — Statutul Modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2 a fost reverificat în sursa oficială; nu a fost identificată o schimbare editorială substanțială suplimentară.
  4. — Statutul și sursa oficială pentru Modernizarea microîntreprinderilor – Apel 2 au fost actualizate din registrul factual unic.
  5. — Migrare tehnică în registrul de guvernanță; data modificării editoriale substanțiale a rămas neschimbată.
  6. — Snapshot factual substanțial preluat din registrul unic al programului; istoricul anterior migrării nu a fost rescris.