Statut: Apel deschis – depuneri 30 iunie–30 septembrie 2026: 2026-06-30–2026-09-30. Apelul este deschis în intervalul 30.06–30.09.2026. Înainte de transmitere, eventualele corrigenda și starea apelului se reconfirmă pe pagina oficială MIPE și în MySMIS2021.
- Cine poate aplica
- întreprinderi mici și mijlocii (IMM) și microîntreprinderi
- Grant / valoare
- 1.500.000 EUR (soluție software inovatoare) / 3.000.000 EUR (produs hardware inovator)
- Intensitate / contribuție
- intensitate 75% (ajutor regional, în funcție de categorie și regiune) / 100% (ajutor de minimis pentru cheltuielile încadrate); Depinde de tipul ajutorului, dimensiunea întreprinderii, regiune și cheltuielile neeligibile.
- Perioadă de depunere / termen
- –
- Verificat la
Sursă oficială: Ghidul solicitantului PoCIDIF 2.1 aprobat prin Ordinul MIPE nr. 965/23.06.2026, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Ultima actualizare relevantă: .
Context și reguli detaliate
PoCIDIF 2.1 finanțează IMM-uri din sectorul TIC care dezvoltă prin cercetare, dezvoltare și inovare cel puțin un serviciu, o aplicație sau un produs nou ori semnificativ îmbunătățit, folosind tehnologii avansate, și îl introduc pe piață. Apelul nu este o linie pentru simple achiziții IT și nici pentru cercetare fără inovare de produs și comercializare. Solicitantul trebuie să aibă unul dintre codurile CAEN indicate de ghid, o echipă cu minimum un coordonator și doi experți tehnici, un plan de afaceri, indicatori măsurabili și capacitatea de cofinanțare. Ghidul aprobat diferențiază proiectele software de produsele hardware și combină, după caz, ajutor regional, ajutor pentru cercetare-dezvoltare, ajutor pentru întreprinderi nou-înființate și ajutor de minimis.
Status document: această pagină folosește ghidul aprobat prin Ordinul MIPE nr. 965/23.06.2026, schema de ajutor aprobată prin Ordinul MIPE nr. 875/15.06.2026, cele 19 anexe și clarificările oficiale publicate la 9 iulie 2026. Ultima verificare: .
Denumirea completă a programului
PoCIDIF este Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021–2027. Pagină tratează apelul nr. 1 din Acțiunea 2.1 – „Dezvoltarea de noi servicii/aplicații/produse prin inovare și adoptarea de tehnologii avansate”, Prioritatea 2 – Digitalizare în administrația publică centrală și mediul de afaceri, obiectivul specific RSO1.1 privind dezvoltarea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea tehnologiilor avansate.
Acțiunea este finanțată din Fondul European pentru Dezvoltare Regională. Denumirea lungă contează: apelul nu este o schemă generală pentru digitalizarea internă a unei firme, ci o intervenție pentru IMM-uri TIC care creează un rezultat inovator destinat pieței.
Obiectivul apelului
Obiectivul este dezvoltarea și introducerea pe piață a unor servicii, aplicații sau produse noi ori îmbunătățite semnificativ, obținute prin cercetare, dezvoltare și inovare și bazate pe tehnologii avansate. Rezultatul trebuie să se înscrie într-un subdomeniu de specializare inteligentă indicat de ghid: dispozitive și sisteme microelectronice, rețelele viitorului și comunicații, IoT, tehnologii XR, inteligență artificială, tehnologii pentru trasabilitate sau roboți și agenți cognitivi.
Produsul trebuie introdus pe piață, nu doar prototipat. Ghidul exclude proiectele care conțin numai achiziții de active sau numai cercetare și dezvoltare fără inovare de produs și fără activități de introducere pe piață.
Cine poate aplica
Solicitanții eligibili sunt întreprinderi din sectorul TIC care desfășoară activitate în România și se încadrează ca microîntreprinderi, întreprinderi mici sau întreprinderi mijlocii. Sunt acceptate societăți constituite în baza Legii nr. 31/1990, societăți cooperative constituite în baza Legii nr. 1/2005 și societăți care funcționează în baza OUG nr. 6/2011, dacă îndeplinesc toate condițiile ghidului.
Ghidul include și întreprinderi nou-înființate din TIC. Pentru ajutorul dedicat întreprinderilor nou-înființate, beneficiarii sunt microîntreprinderi sau întreprinderi mici, iar întreprinderile nou-înființate inovatoare trebuie să îndeplinească definiția și dovezile specifice. Un solicitant și grupul său pot beneficia în cadrul apelului pentru un singur proiect.
Coduri CAEN
Ghidul aprobat enumeră nouă coduri CAEN obligatorii pentru lider și, după caz, parteneri:
- 2611 – Fabricarea altor componente electronice;
- 2612 – Fabricarea subansamblurilor electronice (module);
- 2630 – Fabricarea echipamentelor de comunicații;
- 5821 – Activități de editare a jocurilor de calculator;
- 5829 – Activități de editare a altor produse software;
- 6210 – Activități de realizare a software-ului la comandă;
- 6220 – Consultanță în tehnologia informației și managementul mijloacelor de calcul;
- 6290 – Alte activități de servicii privind tehnologia informației;
- 6310 – Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe.
Codul pentru care se solicită finanțarea trebuie autorizat în condițiile ghidului. La contractare, toate locațiile de implementare declarate trebuie să aibă autorizat codul sau codurile finanțate; lipsă autorizării conduce la respingere fără clarificări suplimentare.
Tipul întreprinderii
Dimensiunea întreprinderii influențează eligibilitatea anumitor ajutoare și intensitatea finanțării. Statutul de microîntreprindere, întreprindere mică sau mijlocie se verifică atât la depunere, cât și la contractare, prin întreprinderile legate și partenere. Întreprinderile mari nu sunt eligibile.
Solicitantul trebuie să aibă profit din exploatare pozitiv în ultimul exercițiu financiar încheiat; excepția este IMM-ul înființat în anul depunerii, fără situații financiare încheiate. Se verifică lipsă datoriilor fiscale nete, lipsă stării de insolvență sau dificultate și capacitatea de a acoperi contribuția proprie, costurile neeligibile și funcționarea investiției.
Activități eligibile
Structura obligatorie combină cercetarea industrială și/sau dezvoltarea experimentală, introducerea în producție a rezultatului, introducerea pe piață, informarea și publicitatea și auditarea tehnică. Pot fi incluse și pregătirea documentației, raportul expertului ori auditorului pentru întreprinderile nou-înființate inovatoare, managementul, accesibilizarea și alte activități permise.
Activitatea de bază este cercetarea, dezvoltarea și inovarea produsului, aplicației sau serviciului TIC. Finanțarea nerambursabilă alocată activității de bază trebuie să reprezinte minimum 80% din finanțarea totală. Beneficiarul poate contracta servicii specializate, dar nu poate externaliza integral activitățile tehnice.
Cercetare, inovare și produs digital
Cercetarea industrială urmărește cunoștințe și competențe noi pentru produse sau servicii noi ori îmbunătățite semnificativ. Dezvoltarea experimentală folosește cunoștințele existente pentru prototipare, demonstrare, pilotare, testare și validare în condiții reprezentative. Modificările de rutină ale unui produs existent nu sunt dezvoltare experimentală.
Inovarea trebuie demonstrată în cererea de finanțare și planul de afaceri. Rezultatul este un produs, serviciu sau o aplicație complet nouă ori semnificativ îmbunătățită, diferită de ofertă anterioară și de soluțiile existente pe piață. Cel puțin un rezultat inovator trebuie comercializat, iar dovezile nu pot fi simple facturi proforme sau acorduri fără vânzare.
Hardware, software și servicii
Pentru introducerea în producție pot fi eligibile active corporale și necorporale: hardware TIC, echipamente de calcul și testare, dispozitive IoT, echipamente pentru AI, edge, AR/VR, procesare de date, sisteme autonome ori securitate, precum și aplicații software, licențe, platforme cloud și infrastructuri bazate pe tehnologii avansate. Fiecare activ trebuie justificat prin arhitectură, activitate și rezultat.
Pentru cercetare și dezvoltare sunt eligibile, în condițiile ghidului, costuri de personal, instrumente și echipamente în măsura și pe durata utilizării în proiect, cercetare contractuală, cunoștințe, brevete și servicii de consultanță ori echivalente. Abonamentele SaaS, PaaS, XaaS, resursele cloud, API-urile și modelele AI pot fi bugetate numai când sunt folosite pentru activitățile proiectului și încadrate în categoria corectă.
Proprietate intelectuală
Dosarul trebuie să explice drepturile asupra codului, componentelor, datelor, licențelor, brevetelor și rezultatelor obținute. Activele necorporale finanțate trebuie utilizate exclusiv în unitatea beneficiară, să fie amortizabile, achiziționate în condițiile pieței de la terți fără legături și păstrate în activele întreprinderii cel puțin trei ani.
Ghidul permite prin ajutor de minimis costuri pentru certificarea, obținerea, validarea și protejarea brevetelor și a altor active necorporale. Pentru anumite intensități ale ajutorului CDI, diseminarea rezultatelor sau acordarea de licențe neexclusive și nediscriminatorii poate avea relevanță; opțiunea trebuie corelată cu schema și cu strategia de valorificare.
Indicatori
Indicatorii sunt de realizare, rezultat și etapă. Proiectul trebuie să obțină cel puțin un produs, serviciu sau o aplicație inovatoare folosind tehnologii avansate. RCO01 și RCO02 urmăresc întreprinderile sprijinite, iar RCR03 urmărește IMM-urile care introduc inovare de produs.
Indicatorii suplimentari cer minimum un rezultat inovator, minimum trei dovezi de comercializare și o performanță a investiției mai mare de 0,5, calculată prin raportarea veniturilor generate la costurile de dezvoltare și exploatare. Cel puțin o dovadă de introducere pe piață trebuie prezentată cel târziu la un an după finalizarea implementării; nerealizarea condiției poate conduce la recuperarea integrală a finanțării.
Parteneriate
Proiectele în parteneriat sunt permise. Liderul și partenerii trebuie să fie microîntreprinderi, întreprinderi mici sau mijlocii din TIC, cu activitate în România și coduri CAEN eligibile. Întreprinderile nou-înființate nu sunt eligibile ca parteneri, dar pot avea rol de lider dacă îndeplinesc condițiile specifice.
Fiecare partener poate participa la maximum un proiect, regulă aplicată și firmelor sale legate și partenere. Acordul din Anexa 16 trebuie să descrie rolurile, activitățile și bugetele și să rămână în vigoare inclusiv pe durata celor 36 de luni de post-implementare. Liderul nu poate fi înlocuit.
Documente
La depunere sunt cerute cererea de finanțare, declarația unică, hotărârea AGA/CA sau decizia asociatului unic, planul de afaceri, planul de monitorizare, declarația TVA, bugetul defalcat, minimum două oferte pentru cheltuielile eligibile, centralizatorul ofertelor, documentele echipei, declarațiile privind conflictul de interese, statutul IMM și cumulul ajutoarelor, situațiile financiare pentru ultimii doi ani și documentele explicative necesare.
Pentru întreprinderea nou-înființată inovatoare se adaugă raportul expertului extern, raportul auditorului sau celelalte dovezi acceptate. Pentru parteneriat este obligatoriu acordul din Anexa 16. La contractare se recertifică situația juridică, fiscală, financiară, CAEN, locația și contribuția proprie.
Buget și cofinanțare
Valoarea minimă nerambursabilă este 200.000 euro. Maximul este 1.500.000 euro pentru un serviciu sau o aplicație software inovatoare și 3.000.000 euro pentru un produs hardware inovator. Pentru hardware, suma care depășește 1.500.000 euro trebuie justificată prin finanțarea liniei de producție, iar producția trebuie realizată de lider sau partener.
Cofinanțarea nu are o singură rată. Bugetul combină, după caz, ajutor regional, ajutor pentru cercetare industrială și dezvoltare experimentală, ajutor pentru întreprinderi nou-înființate și ajutor de minimis. Intensitatea se determină pentru fiecare categorie după dimensiunea firmei, regiune și condițiile schemei. Beneficiarul dovedește la contractare contribuția proprie, exclusiv TVA, prin extras de cont sau linie ori contract de credit.
Punctaj
Pragul de calitate este 70 de puncte, iar pragul de excelență este 92 de puncte. Grila evaluează relevanța și maturitatea, noutatea rezultatului, sectoarele vizate, maturitatea comercială și Product-Market Fit, calitatea și fezabilitatea proiectului, echipa, sustenabilitatea și potențialul de extindere. Acolo unde grila definește opțiuni fixe, nu se acordă punctaje intermediare.
Lipsa caracterului inovator sau o soluție tehnologic depășită poate aduce zero la subcriteriul critic și respingerea. Este obligatorie o echipă cu un coordonator tehnic și cel puțin doi experți tehnici. La egalitate se compară mai întâi secțiunea Relevanță și maturitate, apoi Calitatea proiectului, iar ulterior ordinea depunerii.
Greșeli
- proiectul este o achiziție IT sau un site, fără cercetare, inovare și rezultat comercializabil;
- codul CAEN nu este dintre cele nouă coduri ori nu este autorizat la locația de implementare;
- firmă sau grupul depune mai multe proiecte ori solicită finanțare pentru o investiție deja finanțată;
- activitățile tehnice sunt externalizate integral și echipa proprie nu atinge pragul cerut;
- bugetul nu separă tipurile de ajutor, nu are două oferte sau include costuri fără legătură tehnică;
- planul de afaceri nu demonstrează piața, diferențierea, comercializarea și veniturile;
- drepturile asupra codului, datelor, licențelor și rezultatelor nu sunt clarificate;
- indicatorii sunt supraestimați sau nu pot fi dovediți prin livrabile și tranzacții reale;
- cheltuielile încep înainte de momentul permis de schema de ajutor aplicabilă.
FAQ
Ce finanteaza PoCIDIF 2.1?
Apelul finanțează proiecte ale IMM-urilor TIC care dezvoltă prin cercetare, dezvoltare și inovare servicii, aplicații sau produse noi ori semnificativ îmbunătățite, folosesc tehnologii avansate și includ introducerea rezultatului pe piață.
Care este intervalul grantului PoCIDIF 2.1?
Ghidul aprobat stabilește o valoare minimă nerambursabilă de 200.000 euro. Maximul este 1.500.000 euro pentru o soluție software inovatoare și 3.000.000 euro pentru un produs hardware inovator, inclusiv ajutorul de minimis.
Ce intensitate poate avea finanțarea?
Nu există o intensitate unică. Rata se stabilește pentru fiecare categorie de cost în funcție de ajutorul aplicabil, dimensiunea întreprinderii și regiunea proiectului; ajutorul de minimis și ajutorul pentru întreprinderi nou-înființate au reguli distincte.
Cine poate aplica?
IMM-urile din sectorul TIC care au coduri CAEN potrivite, capacitate de implementare și un proiect digital inovator, nu doar o achiziție IT.
Este eligibil un site simplu?
Un site simplu nu este suficient. Proiectul trebuie să arate un serviciu, o aplicatie sau un produs digital cu noutate și rezultat masurabil.
Ce coduri CAEN sunt relevante?
Ghidul aprobat indică 2611, 2612, 2630, 5821, 5829, 6210, 6220, 6290 și 6310. Codul folosit pentru finanțare trebuie să fie autorizat, inclusiv la fiecare locație de implementare, cel târziu în etapa cerută de ghid.
Ce documente sunt sensibile?
Descrierea tehnică, arhitectura, echipa, piata, drepturile asupra solutiei, bugetul, ofertele și separarea cheltuielilor pe tipuri de ajutor.
Cum pregătesc analiza de eligibilitate?
Pregătește statutul IMM, certificatul constatator și CAEN, situațiile financiare, produsul propus, subdomeniul de specializare inteligentă, arhitectura, echipa, planul de afaceri, indicatorii, bugetul, ofertele și sursa cofinanțării.
Surse oficiale consultate
-
PoCIDIF – Acțiunea 2.1: ghid aprobat, schemă și anexe
Sursa editorială principală pentru Acțiunea 2.1. Pagină MIPE publică ghidul aprobat, anexele, schema de ajutor și tabelul de întrebări și răspunsuri.
-
Ghidul aprobat și anexele Acțiunii 2.1
Conține condițiile finale privind solicitanții, CAEN, parteneriatele, activitățile, cheltuielile, indicatorii, documentele și grila de evaluare.
-
Schema de ajutor de stat și de minimis pentru Acțiunea 2.1
Sursa oficială pentru tipurile de ajutor, intensități, cumul și condițiile de acordare.
-
Tabel de întrebări și răspunsuri după publicarea ghidului aprobat
Clarificări oficiale publicate după aprobarea ghidului; documentul completează lectura ghidului și anexelor.
CTA: verifică proiectul PoCIDIF 2.1
Trimite certificatul constatator, structura de grup, situațiile financiare, locația, descrierea produsului, subdomeniul tehnologic, arhitectura, echipa, planul de cercetare și dezvoltare, bugetul, ofertele, indicatorii și strategia de comercializare. Verificarea urmărește separat eligibilitatea firmei, activitățile, tipurile de ajutor și punctajul documentabil.